AfryKamera

Afrykamera / 10.04.2011 / 16:59


AfryKamera 2011 - pierwsze informacje: Duma Afryki!

Już 26 maja rozpocznie się 6. edycja AfryKamery - jedynego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalu filmowego, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczne pokazy zostały wyselekcjonowane z listy ponad 130 filmów, które zostały zgłoszone przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

Tegoroczne pokazy odbędą się w Kinotece w dniach 26 maja - 2 czerwca.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Duma Afryki” - wystarczy przedstawiania kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, tym samym organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postacie w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy, niż zwykle, rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu. Jednym z ważniejszych tytułów jest film „Atleta” („Atletu”) w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia). Zdobywca Nagrody Publiczności na MF Afrykańskim w Taryfie opowiada niesamowitą historię zwycięstwa etiopskiego biegacza Abele Bikila wbrew wszelkim przeciwnościom losu - pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku wygrywając maraton na boso. Jest to historia wielkiego triumfu, ale i tragicznego upadku, który nie złamał siły ducha wielkiego Afrykana.

Ponadto w programie najlepszy afrykański dokument roku (FESPACO 2011) „Monica Wangu Wamwere – Niezłamany duch” („Monica Wangu Wamwere – The Unbroken Spirit”) w reżyserii Jane Murago-Munene, historia heroicznej walki zwyczajnej kobiety-matki, która w 1992 roku poprzez pokojowy protest sprzeciwiła się opresyjnemu systemowi władzy w Kenii. Wszystko , żeby uwolnić swoich synów, więźniów politycznych.

W programie jest też coś dla młodzieży i rodzin - film „Africa United!” w reżyserii Debs Gardner-Paterson. Niezwykle ciepły i przesiąknięty optymizmem film opowiada historię trójki dzieci, które nieświadome realnej odległości, decydują się na pieszą wędrówkę o długości 5000 km z Rwandy w celu uczestniczenia w Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA. Choć po drodze nie obce są im problemy trapiące kraje kontynentu piłkarscy wędrowcy nie rezygnują z marzenia i chęci zobaczenia na własne oczy wielkiego sukcesu Afryki jakim jest Mundial.

Wśród innych, ważnych tytułów tegorocznej edycji  AfryKamery znalazły się:

AFROSELEKTA

„Życie, ponad wszystko” („Life, Above All”)
w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) – wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie „Un Certain Regarde” na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów - poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco. Pomimo znacznej konkurencji w RPA w 2010 zgarnął tam wszystkie możliwe nagrody (DIFF, SAFTA) i znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.

„Miasteczko zwane Descent” („A Small Town Called Descent”) w reżyserii Jahmil X. T. Qubeka (RPA) – robiący piorunujące wrażenie debiut reżyserski Qubeki utrzymany w konwencji neo-noir. Film został silnie osadzony w polityce i historii kraju opowiada losy trzech policjantów specjalnej komórki Scorpions, która próbuje rozwiązać tajemnicę morderstwa imigranta z Zimbabwe.

„Marzenia Elibidi” („Ndoto za Elibidi”) w reżyserii Kamau wa Ndung'u, Nick Reding (Kenia) – film pierwotnie był spektaklem teatralnym specjalnie przygotowanym z myślą o edukacji mieszkańców slumsów Nairobi na temat AIDS. Do konwencjonalnie opowiedzianego filmu wmieszane zostały liczne sceny nakręcone podczas rejestracji spektaklu na placu w Kiberze, gdzie widać nie tylko aktorów i ich grę, ale także reakcje widzów na opowiedzianą historię. Marzenie Elibidi koncentruje się wokół kwestii HIV i problemów związanych z akceptacją choroby przez rodzinę, społeczeństwo czy partnerów.

„Czekając na Pasoliniego” („En attendant Pasolini”) w reżyserii Daoud Aoulad-Syad (Maroko) – północnoafrykańska komedia będąca hołdem dla wielkiego włoskiego mistrza. W małej zapomnianej przez Allaha mieście na środku pustyni sprzedawca talerzy satelitarnych ogłasza, że przybywa do nich sam Pier Paolo Pasolini, żeby nakręcić swój film. Całą miejscowość ogarnia filmowy amok na wieść o rychłym nadejściu zmarłego przed trzydziestu lat reżyserze...

AFRODOCS
sekcja dokumentalna

Krótka selekcja dokumentów, które dotychczas ominęły polski obieg festiwalowy. Wśród nich liryczny, przejmujący, a zarazem szokujący dokument „Surfowanie w Soweto” („Surfing Soweto”) w reżyserii Sara Blecher (RPA). Pretekstem dla filmu stała się chęć pokazania śmiertelnie niebezpiecznego 'sportu ekstremalnego' mieszkańców townshipu Soweto, czyli 'surfowania' po dachach pociągów. Jednak istotą jest niezwykła historia trzech najbardziej znanych amatorów tej formy rozrywki. Pięknie nakręcony i przepełniony poezją film zdobył nagrodę publiczności na Tri Continental Film Festival 2010.

Ponadto w programie „Ouaga Paradiso” w reżyserii Thierry Robert, dokument momentami zabawny, momentami wzruszający, ale zawsze pasjonujący. Dokument śledzi losy czwórki reżyserów z Burkina Faso, którzy próbują nieprzejęci trudami i w niewyobrażalnych dla Europejczyków warunkach realizować filmy. Tak śledzimy losy zarówno reżyserów cenionych jak i dobrze rozpoczynających swoją przygodę z kinem. Premierę międzynarodową film miał podczas FESPACO 2011 roku, gdzie zbierał rewelacyjne recenzje.

Atrakcją będą też niewątpliwie dwa dokumenty o Sudanie Południowym nieżyjącego już Brytyjczyka Arthur Howes „Historia Kafiego” („Kafi's Story”) oraz „Nubijskie konwersacje” („Nubian Conversations”). Howes skupiając się na życiu zwykłych ludzi zarejestrował procesy społeczne zachodzące na przestrzeni 20 lat, które doprowadziły do rozpadu kraju.

AFROSZORTY
sekcja krótkometrażowa

W tym roku będzie niezwykle bogata selekcja filmów krótkometrażowych od Mozambiku, Namibię i RPA przez Kenię, Ugandę i Etiopię, aż po Ghanę czy Senegal, gdzie łącznie pokazanych zostanie ponad 20 dzieł. Wśród nich europejska premiera filmu z gatunku sci-fi „Sweetheart” w reżyserii Michael Matthews (RPA). Dla „Dystrykt 9” wyrósł poważny konkurent...

Jak co roku widzowie będą mieli okazję wybrać najlepsze filmy festiwalu i przyznać Złote Zebry.

Pokazy filmów festiwalu pod hasłem "AfryKamera Repliki" odbędą się też w następujących miastach i w następujących terminach:

Gdańsk: Kino Kameralne – 1 czerwca – 5 czerwca
Kraków: Kino Pod Baranami - 30 maja - 5 czerwca
Poznań: Kino Muza i Kino Rialto – 27 maja – 2 czerwca
Wrocław: Kino Warszawa, Sala NOT – 2 czerwca – 5 czerwca

Bilety dostępne w kasach kin do 2 tygodni przed rozpoczęciem festiwalu lub za pośrednictwem strony www.eZapisy.pl.
UWAGA: STRONA AFRYKAMERA PRZECHODZI GRUNTOWNY REMONT, WIĘC INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE PROGRAMU I FILMÓW POJAWIĄ SIĘ PO 1 MAJA.[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
Nollywood Babylon
Nollywood Babylon

Nigeryjski przemysł filmowy, Nollywood, jest trzeci, co do wielkości, na świecie. To ogromna siła ekonomiczna oraz kulturalna, która wzięła kontynent szturmem i stopniowo rozprzestrzenia się poza...


[ więcej ]