AfryKamera

Gdańsk / 15.10.2010 / 16:59


Złota Zebra i Nagroda Krytyków - nagrody publiczności i jury rozdane. Zakończyła się V AfryKamera

W środę 13 października w Centrum św. Jana został ogłoszony werdykt jury V Festiwalu Filmów Afrykańskich „AfryKamera” oraz wyniki głosowania publiczności. To, co może zaskakiwać i zastanawiać, to odmienne oceny publiczności z poszczególnych miast.  

Wśród głosujących rozlosowano nagrodę w postaci wycieczki do Afryki ufundowanej przez Brussels Airlines (operator kilkunastu rejsów do Afryki) oraz Adventure Explorers (www.adventureexplorers.pl). Nagrodę otrzymała Marzena Chyba z Krakowa.

Werdykt ogłosił dyrektor artystyczny „AfryKamery” Przemek Stępień. I jak często bywa na festiwalach – gusta krytyków były odmienne od widowni. Nie mniej jednak, nie było burzy sprzeciwu, gwizdów oraz pomidorów. Były przyznane nagrody i wylosowana wycieczka do Afryki wśród głosujących.

Jury w składzie:
Jan Topolski - krytyk filmowy, współpracuje z miesięcznikiem "Kino" oraz ze Stowarzyszeniem „Nowe Horyzonty”,
Anna Kilian - krytyczka filmowa,  dziennikarka "Życia Warszawy" oraz "Rzeczpospolitej",
Bartosz Kurzyca - doktorant afrykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim;

zdecydowało, że Nagrodę Krytyków dla Najlepszego filmu fabularnego otrzyma „Imani” w reżyserii Caroline Kamya (Uganda, 2010). W uzasadnieniu jury stwierdziło: „Autorka wykazała się wyjątkową umiejętnością przedstawienia złożonych realiów kraju w nadzwyczaj ciekawej i pełnej napięcia formie,  zarazem udanie i bezpretensjonalnie podejmując się próby ukazania codziennych i często uniwersalnych patologii, z którymi w fascynujący sposób zmagają się bohaterowie filmu”.

Najlepszy film krótkometrażowy to ex aequo „Nora” w reżyserii Elli Kovgan i Davida Hinton (USA / Zimbabwe 2008) oraz „Tunel” Jenny Cato Bass (RPA 2010). I odpowiednio: „„Nora” za innowacyjną formę oraz znakomitą grę aktorską tytułowej bohaterki” i „Tunel” za „piękne, przesiąknięte realizmem magicznym ujęcie istotnej karty historii kraju oraz profesjonalną realizację".


Tegoroczna publiczność Złotą Zebrę przyznała filmowi „Moje sekretne niebo” w reżyserii Madoda Ncayiyana (film pełnometrażowy), „Nora” (film krótkometrażowy) oraz „Oto moja Afryka Ziny Saro-Wiwa (film dokumentalny).

Cieszy poziom Festiwalu, zarówno organizacyjny, jak i artystyczny wszystkich propozycji (filmowych i towarzyszących). I już dziś zapraszamy na wiosnę 2011 roku na 6. odsłonę AfryKamery.[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
Oto moja Afryka
Oto moja Afryka

„Oto moja Afryka” to świeży, dziki i innowacyjny dokument, który stworzono po to, by wykraczać poza tradycyjne postrzeganie kontynentu afrykańskiego. 21 znakomitości, związanych duchowo...


[ więcej ]