AfryKamera

Afrykamera / 05.10.2010 / 17:04


Kolejne pełne zachwytu recenzje...

Zapewniamy, że nie wpływamy na recenzje, które ukazują się odnośnie naszej tegorocznej selekcji. A mimo to raz za razem mamy pozytywny odbiór naszych filmów...

Tym razem pozytywne recenzje dla "Imani" oraz selekcji krótkich filmów z Zimbabwe:

RECENZJA "IMANI" (kliknij po całość)
filmaster.pl

Fragment: "Trzy wciągające historie nie splatają się nigdy, ich całość składa się natomiast w portret współczesnej Ugandy, zarysowany subtelnie przez reżyserkę Caroline Kamya. Śledząc naszych bohaterów, dając się ponieść świetnie wkomponowanej w akcję muzyce, od tej etnicznej do hip-hopu, obserwujemy Afrykę kontrastów - przeplatankę ubogich wiosek i bogatego przedmieścia Kampali, gdzie Mary zajmuje się domem zamożnych ludzi, tajemniczy labirynt slumsów i gliniane chatki rodziców Olweny’ego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza niewiarygodnie dobra gra praktycznie wszystkich aktorów, którzy przy oszczędnych środkach przekazu, potrafią wyrazić całą paletę emocji."

Dariusz Kuźma
stopklatka.pl

Fragment: "Caroline Kamya nie jest może tak efektowna w swojej opowieści, ale okazuje się być co najmniej równie efektywna. Tym bardziej, że uświadamia następstwa rządów Amina. (...) Uganda jeszcze długo nie otrząśnie się z wyniszczających lat bezlitosnego reżimu, tym bardziej, że wielu mieszkańcom wyraźnie brakuje jakiegoś organu kontroli, który dyktowałby im to, co mają robić. "Imani" to kino smutne, ale autentyczne i przez to tak wartościowe."

OSTATNI POKAZ FILMU: 10 października (niedziela), Wrocław, Kino Lalka, 18:00Fragment: "Wybierając się w ramach AfryKamer na pokaz "Kobiety Zimbabwe”, na które składały się trzy krótkie filmy produkcji tego kraju, byłam już po kilku afrykańskich seansach filmowych i nie spodziewałam się większego zaskoczenia. Zarówno ugandyjski „Imani”, jak i kenijskie „Szeptem”, które widziałam wcześniej, były filmami zrealizowanymi w znanej konwencji, nie przygotowałam się więc na niespodziankę. A powinnam była. (...) Po wyjściu z kina, długo jeszcze miałam głowę pełną tej całej niesamowitej muzyki, trudno było mi wrócić do rzeczywistości. Czułam się, jakbym wracała z bardzo dalekiej podróży. I to jednej z ciekawszych, w jakiej brałam udział."

KOLEJNE POKAZY CYKLU:
6 października (środa), Poznań, Kino Rialto, 19:00
9 października (sobota), Wrocław, Kino Lalka, 18:00

Urszula Frąckiewicz
afryka.org

Fragment: "„Nollywood Babylon” to pełen życia, wiarygodny dokument o fenomenie nowego nigeryjskiego biznesu, jego materii, twórcach i kulisach powstawania jego dzieł. Miejmy nadzieję, że w czasie przyszłorocznego przeglądu organizatorzy włączą jakiś nollywoodzki hit do repertuaru Afrykamery. Z reakcji widzów na dokument widać, że znalazłoby się wielu entuzjastów ewentualnych projekcji jakiegoś przykładowego horroru voodoo rodem z Nigerii."

KOLEJNE POKAZY CYKLU:
7 października (czwartek), Poznań, Kino Muza, 21:00
7 października (czwartek), Kraków, Kino Pod Baranami, 20:30
8 października (piątek), Wrocław, Kino Lalka, 18:30

Urszula Frąckiewicz
afryka.org

Fragment: "Innym, wyjątkowo ciekawym dokumentem była „Ojczyzna” Jacqueline Kalimundy. Autorka dokonała w nim osobistego podsumowania i interpretacji historii rwandyjskiego konfliktu z 1994 roku. Widzimy w filmie, że nie da się łatwo zakwalifikować i zrozumieć przyczyn ani skutków krwawych wydarzeń, a ich echo będzie słyszalne w Rwandzie jeszcze długo."

KOLEJNE POKAZY CYKLU:
10 października (niedziela), Wrocław, Kino Lalka, 20:00[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
Trzcinowe lalki
Trzcinowe lalki

Czasem, gdy żyje się w całkowitym osamotnieniu, jedyną ucieczką stają się wymysły wyobraźni.