AfryKamera

Afrykamera / 04.10.2010 / 12:28


Rewelacyjne recenzje dla tegorocznych filmów!

W tym roku chyba punkt przełomowy dla kina afrykańskiego. Pełne zachwytu recenzje dla filmów AfryKamery świadczą o niezwykle udanej selekcji filmów, a także o tym, że kino afrykańskie stanęło u stóp nowej fazy rozwoju...

RECENZJA "UTRACONE PIĘKNO" (kliknij po całość)
STOPKLATKA.PL
Dariusz Kuźma

Fragment: "Choć nakręcone po części w baśniowej, nieco lirycznej konwencji, "Utracone piękno" jest obrazem smutnym, nie przynoszącym widzowi oczywistego katharsis. Jeśli patrzeć na tezę Zinouna, że prawdziwa sztuka polega na poszukiwaniu utraconego niegdyś poczucia piękna, którego nigdy nie da się już odzyskać, stając się artystą właśnie poprzez nieustanne podążanie za tymże pięknem, "Utracone piękno" potrafi porządnie zasmucić. Jednak warto spróbować odnaleźć w tym smutku odrobinki prawdziwego szczęścia, które Zinoun pokazuje za pomocą swojej bohaterki. Bardzo nietypowe kino."

OSTATNI POKAZ FILMU DZISIAJ: 4 października, Kraków, Kino Pod Baranami, 20:30


Fragment: "W pewnym momencie Amponsah udaje się uchwycić coś więcej, coś poza poruszającym, acz jednak dosyć schematycznym w swojej uniwersalności motywie walki o marzenia. Mianowicie, reżyser "Ducha walki" oddaje na ekranie ducha samej Ghany - przytłoczonych biedą i marnymi perspektywami na przyszłość ludzi, którzy są również przepełnieni jakąś radością, a kiedy jeden z nich staje na ringu do walki o swoją przyszłość, kibicują mu tak, jakby chodziło o ich własne życie. Rozpalają ogniska, tańczą wedle swoich rytuałów lub po prostu siedzą przed telewizorem z zaciśniętymi pięściami - po części także z patriotycznego obowiązku, a po części dla pobudowania swojej własnej egzystencji. Stanowią zwartą grupę, która (przeważnie) wzajemnie się wspiera i pociesza, jeśli zachodzi taka potrzeba. Szarą codzienność potrafią przekuć na pełną kolorów radość, która chwyta za serce swoją szczerością. Bo nawet jeżeli ani im, ani nawet ich kolegom-bokserom nie uda się uciec od smutnego losu, którym zostali nieświadomie obdarowani, to posiadają coś, czego wielu bogatszych, lepiej usytuowanych ludzi z Europy czy Ameryki nigdy nie posiądzie. Bardzo ładny dokument, łączący przesłanie z kulturowym doświadczenie. Oby takich więcej."

KOLEJNY POKAZ FILMU JEST PLANOWANY W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE W ELBLĄGU


Fragment recenzji "Jest niedziela!": ""Jest niedziela!" to debiut reżyserski Guesmiego, co świadczy o niezłym talencie, który warto rozwijać. Pełna subtelności i emocjonalnego wyczucia opowieść oparta jest bowiem na świetnie poprowadzonym wątku stopniowego ukazywania silnych więzi ojcowsko-synowskich; bez emocjonalnego szantażu, za to ze zrozumieniem motywacji kierujących i jednym, i drugim."

Fragment recenzji "Wspólna podróż": "Ledwo zarysowana fabularnie, złożona z kilku połączonych luźnymi szwami wątków, zagrana pół-amatorsko produkcja ma czarować klimatem afrykańskiego musicalu, w którym radość jest odmierzana rytmem kolejnych wyśpiewywanych po francusku piosenek. I rzeczywiście tak się dzieje, bowiem same kawałki i zaaranżowane naprędce choreografie bawią i stanowią przyjemne dla oka i ucha atrakcje."

RECENZJA "WSPÓLNA PODRÓŻ" (kliknij po całość)
Krzysztof Witalewski
filmaster.pl

Fragment: "W filmie Dyany Gage mimo licznych komplikacji pasażerowie dotrą oczywiście na miejsce, a prowadzący do tego splot mniej lub bardziej przypadkowych zdarzeń pokaże nam, że wszystko wszystko na świecie łączy się w jedną całość, nic nie dzieje się przypadkiem, we wszystkim można znaleźć sens, każdą chwilę warto przeżyć, nie wolno się poddawać, a z pozornego chaosu może wyłonić się najprawdziwsza harmonia - zresztą czy w przeciwnym przypadku pozbawiony rozkładów jazdy senegalski transport zbiorowy mógłby się komukolwiek na coś przydać?

I jakkolwiek górnolotnie brzmi opisane powyżej przesłanie, "Wspólna podróż" naprawdę urzeka absolutną bezpretensjonalnością, której tak często brakuje w muzycznych produkcjach z Hollywood."

OSTATNI POKAZ "JEST NIEDZIELA!" i "WSPÓLNA PODRÓŻ" JUTRO: 5 października, Kraków, Kino Pod Baranami, 20:30

OSTATNI POKAZ "WSPÓLNA PODRÓŻ" 13 października, Gdańsk, Centrum Św. Jana, 20:00[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
Pamięć

Film, poświęcony pamięci ofiar trzęsienia ziemi w Agadirze w 1980r., zgłębia zakamarki ludzkiej duszy widziane z perspektywy artysty, który stara się zmierzyć ze wspomnieniami o zniszczonym...


[ więcej ]