AfryKamera

Afrykamera / 01.10.2010 / 23:18


Fiesta się rozpoczęła! Wystartowała AfryKamera 2010

Wczorajszego wieczoru w kinie Iluzjon oficjalnie otwarto V Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2010.

Otwarcia dokonał Jego Ekscelencja Moha Ouali Tagma – Ambasador Królestwa Maroka w Polsce oraz sam Lahcen Zinoun – reżyser „Utraconego piękna” - filmu otwierającego tegoroczny Festiwal, który niezmiernie poruszył zgromadzoną publiczność.

Podczas otwarcia w kinie Iluzjon zaprezentowano replikę wystawy zdjęć fotografików afrykańskich „...oddech...”, był poczęstunek przygotowany przez Cafe Baobab oraz spotkanie autorskie z widzami. Wśród pytań pojawiły się głosy odnośnie potrzeby upowszechniania kina afrykańskiego czy szerszej prezentacji kinematografii marokańskiej, która obecnie stała się jedną z ciekawszych na świecie. Lahcen Zinoun zachwycił swoją prostotą, ciepłem i znajomością muzyki, w tym Chopina. Jednocześnie okazało się, że obecna wizyta jest już drugą w Polsce. Pierwsza odbyła się w 1968, kiedy jako młody tancerz baletowy przyjechał do naszego kraju z turnee.

Oficjalną część w kinie Iluzjon poprzedziły projekcje i dyskusje w Traffic Club, gdzie szczególnie ciepło publiczność przyjęła dokument „Tchiloli, mity i maski” prezentujący męskie trupy teatralne na wyspach św. Tomasza i Książęcej.

Wraz z pierwszą projekcją tegorocznej AfryKamery rozpoczęła się batalia o miano najlepszego filmu wśród Krytyków i Publiczności (nagrody będą wręczane podczas uroczystego zamknięcia w Gdańsku 13 października). A dla głosujących widzów przewidziano nie lada atrakcję - możliwość wylosowania wycieczki do Afryki (Kenii lub Ugandy) w pełni sponsorowanej przez Adventure Explorers oraz Brussels Airlines.

Przez prawie tydzień zapraszamy do kina Iluzjon, gdzie już dzisiaj odbyło się spotkanie z kolejnym gościem Festiwalu, Jacqueline Kalimunda po projekcji jej dokumentu o Rwandzie „Ojczyzna”.

Ponadto festiwal wystartował w Poznaniu w Kinie Rialto i Kinie Muza filmami "Oto moja Afryka" oraz "Wspólna podróż", a w Krakowie wystartował niezwykłym filmem młodziutkiego i utalentowanego reżysera z RPA Olivera Hermanusa „Shirley Adams”. Ów ostatni film był pokazywany już w Polsce – podczas OFF Plus Camera w Krakowie i Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

AfryKamera nie zapomina o najmłodszych i w nadchodzący weekend szykuje się coś specjalnego dla dzieci: AfroKIDS czyli animacje filmowe i warsztaty artystyczne dla najmłodszych w trzech miastach Polski: Warszawa, Poznań i Kraków.

ZDJĘCIA Z OTWARCIA:

[ powrót do ekranu aktualności ]

Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.
Jest niedziela!
Jest niedziela!

13-letni Ibrahim jest poważnie na bakier z nauką, a jedyne co go interesuje, to rówieśniczka Fatou, z którą ma się spotkać w niedzielę. W tym samym czasie zostaje wydalony ze szkoły, ale...


[ więcej ]